הטיפ של מיכה | מס 5

הטיפ החמישי הוא להגדיל חשיפה לשפה ולתרגל על הדרך.

כבר אמרנו שתרגול הוא חשוב מאוד בלימוד כל שפה. אבל כשרוצים לתרגל יש הבדל גדול בין שפות שונות. אם אתם לומדים אנגלית לדוגמה, התרגול סביבכם כל הזמן באופן טבעי – כי האנגלית נוכחת בחיינו – אנחנו שומעים, קוראים ונחשפים אליה בשגרה. אם אתם לומדים ספרדית תוכלו לצפות בטלנובלה ולקבל את מנת הספרדית היומית שלכם. לסינית כמעט שלא נחשפים "על הדרך", ולכן אנחנו צריכים ליצור באופן יזום הזדמנויות לתרגול. הינה כמה דרכים לתרגל "תוך כדי":

אם המטרה היא לבנות אוצר מילים לקריאה או לדיבור, אני מקליט לתלמידים רשימת מילים. כך הם יכולים להקשיב למילים בכל הזדמנות, לעצור ולחזור על מילים מסוימות, או לשמוע בהקלטה ולומר בעצמם את המילה. רשימת מילים בסינית יכולה להיות רקע נפלא לנסיעה, לספורט, ואפילו הבישולים שלכם יצאו טעימים יותר אם הקשבתם במטבח למילים הנכונות…

אם רוצים לתרגל קריאה של אוצר מילים אפשר ליצור כרטיסיות בגודל כיס, ופשוט לשחק קלפים בכל הזדמנות – להתאים סימנייה סינית לתעתיק, או מילה לפירוש בעברית וכו'.

אפשר להקליט את השיעור עצמו כדי שתוכלו לחזור ולשמוע אותו בכל מקום ובכל שעה. בדרך לעבודה או לבית הספר, כשתחכו לאוטובוס או כשתעשו ספונג'ה… כמה שיותר חזרות יותר טוב. או כמו שאומר פתגם סיני עתיק – כל המרבה הרי זה משובח.

יתרון נוסף בתרגול כזה הוא שאפשר לשלב את התרגול בשגרת החיים, ולא צריך להקדיש לו זמן נפרד ביום – לכן הוא מתאים במיוחד לתלמידים עסוקים.

מניסיוני עם תלמידים תרגול על הדרך מועיל מאוד, ואני רואה הבדל ענק בין מי שמשתמש בשיטות האלה לבין מי שלא. בשבוע הבא אציע כאן טיפ נוסף להגברת הנוכחות של השפה הזרה בחייכם.

אהבתם את הפוסט? שתפו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin