הטיפ של מיכה | מס 6

שילוב השפה ביומיום

כבר אמרנו שחשוב להיחשף לשפה שאותה לומדים, וחשוב שהיא תופיע גם בחיי היומיום ולא רק בזמני השיעורים. היום אני רוצה להציע לכם שני כלים יעילים שיעזרו בזה – אחד פנימי ואחד חיצוני.

הכלי הפנימי הוא חשיבה ודמיון. כדאי להתחיל לחשוב בשפה החדשה כמה שאפשר. זה תרגול מצוין, והוכח שהוא משפר את הביצועים. נכון, כשאנחנו רק עושים את הצעדים הראשונים בשפה חדשה קשה מאוד לחשוב בה, בעיקר מחשבות מורכבות ומופשטות. אבל אפשר להתחיל בקטן. לדוגמה, אם אנחנו לומדים סינית ולמדנו על פירות, בכל פעם שקונים פירות אפשר לנסות לחשוב בסינית את המילים שברשימה. אם למדנו פעלים – אז כשמבצעים אותם בחיים, להגיד אותם בראש בסינית.

הכלי החיצוני הוא להאזין לחומרים בשפה הנלמדת. למשל, להאזין לשירים ולנסות לזהות בהם מילים שאנחנו מכירים; לצפות בסרטים או סרטונים (מיוטיוב למשל), ולשים לב למילים. בשלב מתקדם יותר ניעזר בחומרים האלה גם לתרגל אינטונציה ומבנה של משפט, ולהעשיר את אוצר המילים. בתור התחלה כדאי לבחור בסרטונים קצרים, ולצפות בהם מספר פעמים. אפשר להתמקד בנושא שמעניין אתכם ושאתם מבינים בו – כך גם יהיה לכם מעניין וגם הרקע שלכם בתחום יסייע.

בהתחלה זה יהיה אולי קצת מלאכותי, אבל מהר מאוד תגלו שהחשיפה הזו מקדמת אתכם בלימודים. הסיבה היא שהיא מאפשרת תרגול רב חושי. כשחושבים על משהו, וגם רואים אותו, וגם מריחים אותו, וגם שומעים אותו וחווים אותו בתוך החיים עצמם (בקניות, בבישולים, בעבודה) – הוא נקלט טוב יותר ומוטמע באופן טבעי יותר – הוא לא מנותק מהקשרו והמוח יודע לחבר אותו למקום, לשימוש ולסגנון. וזה גם הרבה יותר מעניין, באחריות.

אהבתם את הפוסט? שתפו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin