סינית לעסקים

לדבר עסקים בסין

שיעורי סינית לאנשי עסקים

מעשה באיש עסקים ישראלי שאחרי משא ומתן ארוך הגיע להבנות עם ספק בבייג'ין. הישראלי עלה על מטוס כדי להגיע למעמד החתימה ואחרי ארוחה טובה הונח בפניו החוזה, הוא שלף עט מהכיס וחתם. הוא הושיט את העט לעמיתו הסיני אך זה דחה אותו בזעם ויצא מהחדר. העסקה מעולם לא יצאה לפועל. מה השתבש? מסתבר שאיש העסקים השתמש בעט עם דיו אדומה שבתרבות הסינית השימוש המקובל בעט כזה מוגבל רק לחתימת גזר הדין למי שנדון למוות.

כולנו מדקלמים את המנטרה ש"עסקים זו שפה בינלאומית", ומובן שיש בה הרבה מהאמת, אך לכל מקום בעולם יש גם את הקודים המקומיים שחשוב להכיר ובסין העניין הזה משמעותי במיוחד. הסינים דוגלים בתפיסה תרבותית שנקראת גוּאַנְשִׁי (关系) ששמה את הדגש על הקשרים החברתיים בין אנשים. זו הסיבה שאנשי עסקים יבחנו עסקה לא רק על פי שורת הרווח והכדאיות התחתונה, אלא גם על פי האמון שהצדדים לעסקה רוכשים זה לזה. מיותר לציין שאמון כזה הרכש רק אחרי היכרות אישית. לכן, שותף מערבי פוטנציאלי שעושה מאמץ לדבר בשפתו, אפילו באופן חלקי, ייהנה מיותר אמון אצל איש העסקים הסיני.

סינית לעסקים ב'פנדה -לדבר סינית!'

כבר היום סין היא הגורם הכי משמעותי בעולם הסחר הבינלאומי וככל הנראה המגמה הזו רק צפויה להתגבר בעתיד הנראה לעין. הענק הסיני פה בשביל להישאר ולכן אין פלא שבמדינות רבות במערב לימודי השפה הסינית כשפה זרה ראשונה או שנייה צוברים תאוצה.  

סינית היא שפה טונאלית שהרציונל שלה שונה מאוד מהעברית, וכדי ללמוד אותה לעומק ולשלוט בה נדרשים חודשים ארוכים של לימוד ותרגול. בהתחשב בעובדה ש'זמן' זה המשאב היקר ביותר עבור איש העסקים, נקודת המוצא שלנו ב'פנדה', היא שלרוב אנשי העסקים אין את הלוקסוס שמאפשר להם באמת לצלול לתוך השפה. לכן בנינו עבורם תוכנית לימודים ייעודית. במסגרת התוכנית אנחנו גם מקנים אוצר מילים בסיסי, הכולל גם מושגים רלוונטיים לתחום העסקי; ואנחנו גם מקנים להם רקע על התרבות הסינית ועל הקודים החברתיים המאפיינים את עולם העסקים בסין ואת תפיסת הגוּאַנְשִׁי, שחוסר המודעות כלפיה מכשילה הרבה מאוד מהלכים עסקיים שיזמים מערביים מנסים לעשות בסין.

היתרונות של 'פנדה -לדבר סינית!' עבור הסקטור העסקי:

  • תוכנית לימודים אישית המותאמת ללוח הזמנים שלו, לאתגרים העסקיים שלו, וכמובן לרצונות ולמטרות האישיות שהוא הגדיר לעצמו.
  • קורס שמשלב בין לימוד השפעה להכרת התרבות הסינית עם דגש מיוחד על תרבות העסקים והגוּאַנְשִׁי.
  • לימוד חווייתי באמצעות עריכת סימולציות.

אודות 'פנדה – לדבר סינית!'

פנדה – לדבר סינית!' הוא מרכז בינלאומי להוראת השפה הסינית. המדריך הראשי והמייסד של 'הפנדה הסינית' הוא מר מיכה זעירא אחד המורים הבכירים לסינית כשפה זרה שפועלים בישראל. למיכה זעירא תואר שני בהוראת סינית מאוניברסיטת זונג יואן בטיוואן וניסיון של למעלה מעשרים שנה בהוראת סינית לילדים ומבוגרים כאחד. מיכה זעירא לימד ומלמד קורסים בסינית במסגרות פורמליות (כולל באקדמיה) ובלתי פורמליות (בין היתר קורסים וסדנאות בסינית לארגון בטחוני במשרד ראש הממשלה).

בואו ללמוד איתנו סינית